محل تبلیغات شما

در این مقاله تفاوت لامپ رشته ای با کم مصرف را مورد بررسی قرار می دهیم اول از هه بگوییم لامپ رشته چیست ؟ لامپ کم مصرف چیست ؟ ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

روشنایی یک امری واجب و ضروری برای انجام فعالیت روزانه است . زندگی بدون نور، غیرممکن و غیر قابل تصور است .

تولید کنندگان بسیاری در تلاش هستند تا بتوانند امکانات روز روشنایی را در به بازار ارائه کنند .

تا لامپ های مختلفی به بازار عرضه کنند .

در گذشته استفاده از لامپ های رشته ای تنها گزینه مناسب برای تامین روشنایی ساختمان تنها گزینه مناسبی بود .

اما با ورود لامپ های LED امروزه شاهد استفاده زیاد آن در بین مردم خواهیم بود . این لامپ ها جایگزین لامپ های رشته ای پر مصرف شده است .

ما در این مقاله قصد داریم تفاوت لامپ رشته ای با کم مصرف

 را با هم مورد بررسی قرار دهیم .

[caption id="attachment_6322" align="alignnone" width="1000"]لامپ-ال-ای-دی-و-لامپ-کم-مصرف

لامپ رشته ای چیست ؟


[/caption]

لامپ رشته ای در مقایسه با سایر لامپ ها  دیگر هزینه تولید کمتری دارد.

در این نوع لامپ، جریان برق از یک رشته سیم بسیار نازک عبور می کند .و منجر به روشنایی می شود .

 حباب شیشه ای که این رشته سیم را احاطه کرده مانع از رسیدن اکسیژن به آن می شود. در صورتی که اکسیژن به این رشته سیم برسد آن را اکسید کرده و از بین می برد.

این لامپ ها نور زیادی تولید می کنند اما عیب آنها تولید حرارت است. ۹۰ درصد انرژی برقی که توسط این لامپ ها استفاده می شود به گرما تبدیل می گردد.

و لامپ های ال ای دی جایگزین این لامپ های پر مصرف شد .

تعریف لامپ کم مصرف 

لامپ های کم مصرف

انواع تولید لامپ های کم مصرف متفاوت است. امروزه روند استفاده از این لامپ ها برای افزایش مصرف انرژی در حال افزایش است. از لامپ های کم مصرف با قدرت 5 وات گرفته تا لامپ های بزرگ با صرفه جویی در انرژی تا 250 وات ، همه آنها در حال استفاده هستند. این چراغ ها در رنگ های مختلفی مانند سفید مهتابی ، زرد آفتابی ، قرمز یا آبی وجود دارند. میزان مصرف انرژی این لامپ ها به قدری کم است که مصرف انرژی این لامپ ها فقط درصد لامپ های رشته ای دارای لامپ است. علاوه بر این ، عمر لامپ بسیار بیشتر از لامپ است و عمر مفید آن 8 برابر لامپ است.

همچنین بخوانید :

علت چشمک زدن لامپ کم مصرف

تفاوت لامپ رشته ای با کم مصرف

لامپ LED از جمله لامپ هایی می باشد که امروزه استفاده از آنها رایج شده است.نور کافی و مصرف پایین انرژی برق از جمله مزایای این لامپ ها محسوب می شود .

و باعث شده افراد بسیاری به استفاده از این لامپ ها رو آورند.لامپ ال ای دی در انواع

COB، SMD و پاور ال ای دی تولید و به بازار عرضه می شوند .

هر کدام از این روشنایی ها قابلیت های مخصوص به خود را دارند.

از ویژگی های لامپ کم مصرف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عمر طولانی :

طول عمر لامپ ال ای دی بالا است و سال ها بدون کاهش نور و یا ایجاد عیب می توان از آنها برای مصارف مختلف استفاده نمود.

  • قیمت مناسب :

انواع لامپ ال ای دی با قیمتی مناسب به بازار عرضه می شوند .و نه تنها هزینه خرید آنها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است، بلکه در طولانی مدت منجر به کاهش هزینه ماهیانه قبض برق نیز می شوند.

  • تنوع رنگی بالا

نور اکثر لامپ های ال ای دی موجود در بازار به رنگ سفید است اما می توان آنها را با طیف رنگ های متفاوت بنا بر مکان استفاده خریداری نمود.

  • تنظیم نور

با استفاده از لامپ ال ای دی می توان زاویه و شدت نور را تنظیم نمود.

علاوه بر آن برخلاف سایر لامپ ها که به مرور زمان شدت نور آنها کاهش می یابد، این لامپ ها تا آخر عمر خود همچنان نور را بدون کاهش و یا لرزش در فضا منتشر می کنند.

  • ایمنی

یکی از مزایای منحصر بفرد این لامپ ها عدم ایجاد اشعه های مضر برای انسان است.

لامپ LED پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز از خود ساطع نمی کند و خطری برای سلامتی در بر ندارد.

لامپ-ال-ای-دی-یا-کم-مصرف

مقایسه لامپ های ال ای دی با سایر لامپ ها

از جمله مزایای لامپ های LED عمر طولانی است. عمر مفید یکی از مهمترین و اساسی ترین پارامترها در هنگام انتخاب لامپ است. به طور متوسط ​​طول عمر لامپ های LED 50 تا 60 هزار ساعت است.
همچنین کارایی یک لامپ LED از مزایای این لامپ محسوب می شود. بازده لامپ LED 74 تا 120 لومن در هر وات است. اگر بخواهیم مقایسه ای بین انواع مختلف لامپ ها انجام دهیم ، باید بگوییم که لامپ های رشته ای دارای بازده 10 تا 15 لومن در وات هستند.

لامپ های کم مصرف. دارای راندمان 45 تا 65 لومن در وات ، لامپهای جیوه ای 35 تا 60 لومن در وات و لامپهای سدیمی 60 تا 110 لومن در وات دارند. لومن در واقع یک واحد اندازه گیری شدت نور تولید شده توسط انواع مختلف لامپ ها است. لومن شدت نور در دقیقه است که توسط یک لامپ ساطع می شود.
از دیگر مزایای لامپ LED این است که به دلیل روشن و خاموش شدن مکرر مشکلی ایجاد نمی کند. بسیاری از لامپ های مدرن هنگام روشن و خاموش شدن آسیب می بینند. به عنوان مثال ، در لامپ های رشته ای ، یک رشته تنگستن نازک پس از مدتی ترکیده می شود.
از دیگر مزایای لامپ LED زمان روشنایی است. متوسط ​​زمانی که برای روشن شدن یک لامپ LED طول می کشد حدود 20 میکرو ثانیه است ، در حالی که یک لامپ متال هالید 5 دقیقه طول می کشد. این بدان معنی است که لامپهای LED پانزده میلیون برابر سریعتر از لامپهای متال هالید روشن می شوند.

خرید لامپ کم مصرف 

طرز کار لامپ کم مصرف 

آهن داغ به دلیل گرما قرمز ، زرد یا سفید به نظر می رسد ، اما چرا اصلاً نوری نمی آورد؟ وقتی یک قطعه آهن گرم می شود ، اتم های آن انرژی گرما را جذب می کنند و الکترون های موجود در آن از هسته دور می شوند و آن را در سطوح بالاتر قرار می دهند تا آن انرژی را جذب کند. این باعث ناپایداری آنها می شود. بنابراین ، این الکترونها به سرعت انرژی خود را از دست می دهند و به حالت تعادل پایدار برمی گردند.

انتشار نور با تولید بسته های کوچک انرژی نوری به نام فوتون انجام می شود و فوتون ها با توجه به مقدار انرژی که الکترون باید از دست بدهد ، در رنگ های خاصی تشکیل می شوند.

لامپ کم مصرف (CFL) چگونه کار می کند؟

به طور سنتی ، لامپ های کم مصرف با ایجاد نور بدون گرما با استفاده از یک فرآیند کاملا متفاوت به نام فلورسانس ، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. این ترفند مشابه آنچه توسط موجوداتی مانند کرم شب تاب و کرم های درخشان استفاده می شود که بدن آنها حاوی مواد شیمیایی است که "نور سرد" را بدون گرما تولید می کند. نام رایج نوری که از این طریق ساخته می شود ، لومینسانس است.

شما احتمالاً سالها در خانه یا محل کار خود چراغ های نوار فلورسنت داشته اید. لوله های فلورسنت جمع و جور مدرن دقیقاً به همان روش کار می کنند ، فقط باید آنها را فشرده کنید تا در اندازه یک لامپ سنتی قرار گیرند.

از خارج ، لامپ کم مصرف به اندازه کافی ساده و دارای دو قسمت اصلی به نظر می رسد: یک پایه مربع که دو یا چند لوله شیشه ای سفید از آن جدا می شود. آنها را وصل کرده و لوله ها را اجرا کنید.

نتیجه گیری تفاوت لامپ رشته ای با کم مصرف

پس با مقایسه ی لامپ های رشته ای و لامپ های LED نتیجه گیری می کنیم که لامپ های ال ای دی خیلی به مقرون و به صرفه تر از لامپ های رشته ای خواهد بود . 

برای کسب اطلاعات با دیگر نواع محصولات روشنایی پارس شعاع توس عضو کانال

 تلگرامی و یا 

اینستاگرامی ما شوید.

 

 


کالای برق پارس

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی